Jak inwestować, by mieć pewność nie tylko wysokich, ale też stałych dochodów? Na to pytanie starają się odpowiedzieć miliony inwestorów kupujących papiery wartościowe. Pośród nich do najpopularniejszych należą obligacje oraz akcje. Zwłaszcza początkującym inwestorom warto przybliżyć oba terminy, starając się pokazać, gdzie poza warszawskim parkietem można i warto inwestować kapitał.
Obligacje
Obligacją jest dłużny papier wartościowy emitowany przez rządy lub korporacje. Najczęściej mają one wartość pieniężną. Nabywca kupując ten rodzaj papierów wartościowych, może liczyć, że w określonym terminie otrzyma konkretną kwotę. Zdarza się, że obligacje zawierają klauzulę wcześniejszego (przedterminowego wykupu). Przedsiębiorstwo lub rząd wydając obligacje, może pozyskać pieniądze na bieżące funkcjonowanie lub inwestycje. Obligacje skarbowe najczęściej mają za zadanie zmniejszyć deficyt budżetowy. Jeśli tylko ich emitentem jest stabilne finansowo państwo, ich zakup łączy się z niewielkim ryzykiem i tym samym stosunkowo niskim poziomem zysku. Na nieco więcej można liczyć, nabywając obligacje korporacyjne; oczywiście wzrasta też ryzyko. Dla przedsiębiorców emisja obligacji to rodzaj pożyczki – tańsza alternatywa wobec kredytu bankowego, stąd planując ich zakup, należy baczniej prześledzić kondycję finansową (podobnie trzeba postąpić, wybierając akcje).
Akcje
Tym mianem określa się papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwo mające status spółki akcyjnej. Każda pojedyncza akcja jest ułamkową wartością kapitału, będąc jednocześnie dokumentem potwierdzającym prawa nabywcy, takie jak prawo do dywidendy czy możliwość ich odsprzedaży. Kolejnym prawem jest możliwość uczestniczenia w walnym zgromadzeniu, co oznacza możliwość wpływu na kluczowe decyzje firmy. Co oczywiste, przywilej ten dotyczy inwestorów posiadających pokaźny pakiet akcji. Następnym uprawnieniem dla posiadacza akcji jest pierwszeństwo zakupu papierów wartościowych z kolejnej emisji – przed inwestorami nieposiadającymi akcji danej firmy.
W teorii nieograniczony potencjał wzrostu wartości akcji i tym samym wypłacanej dywidendy to najważniejszy czynnik działający na wyobraźnię inwestorów i giełdowych graczy. Na rynku papierów wartościowych można znaleźć kilka rodzajów akcji. Pierwszą są tzw. blue chips, czyli papiery wartościowe emitowane przez znane na całym świecie korporacje (np. Michelin, Google, Siemens), zapewniające stabilne kursy i tym samym stały dochód. Ich przeciwieństwem są akcje groszowe, które emitują spółki o marnej kondycji finansowej lub przedsiębiorstwa szukające kapitału na nowe inwestycje. Spekulacja akcjami groszowymi sprawia, że ich kurs jest niestabilny. To kusi ogromnymi zyskami, jednocześnie jest balansowaniem na krawędzi. Kolejną grupą akcji są papiery wartościowe emitowane przez start-upy – będące nie tyle przedsiębiorstwem, lecz ideą (na początku było tak np. z Teslą czy Facebookiem).
Jak inwestować w akcje światowych gigantów i obiecujących start-upów
Kiedy warszawska Giełda Papierów Wartościowych wydaje się za ciasna, trzeba poszukać większego rynku. Powodzeniem cieszą się giełdy nowojorskie, gdzie można kupować akcje nie tylko firm z USA, ale też z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Finlandii.
W praktyce są dwie możliwości zakupu papierów wartościowych za granicą. Pierwszą są domy maklerskie współpracujące z bankami – to niezłe rozwiązanie, ale niestety połączone ze sporą prowizją. Drugą są internetowe platformy finansowe, jak Freedom24, będące zarówno brokerem, jak również źródłem fachowej wiedzy o rynku finansowym oraz kondycji konkretnych spółek. Możliwość sterowania zakupem i sprzedażą papierów wartościowych online to jedna z wielu zalet. Inne to możliwość natychmiastowego zlecenia wypłaty całości bądź części zgromadzonego kapitału czy możliwość doładowania konta kartą płatniczą.