Jak prawidłowo używać gaśnicy?

0
1880

Gaśnica i jej prawidłowe użycie

Przepisy przeciwpożarowe nakładają obowiązek posiadania gaśnicy w samochodzie, a także w miejscach użyteczności publicznej oraz w miejscach pracy. Ponadto szefowie sprawujący nadzór nad takimi budynkami mają też obowiązek przeprowadzenia szkoleń ppoż. dla pracowników. Z założenia wynika więc, że w każdym budynku (oprócz domów i mieszkań, gdzie nie ma takiego obowiązku) większość dorosłych ludzi wie, jak używać gaśnicy, ale czy to prawda?

Ważne odnośnie gaśnic

Sama obecność w pomieszczeniu lub w samochodzie gaśnicy nie daje jeszcze gwarancji do ugaszenia zarzewia pożaru. Trzeba jeszcze się nią posłużyć, a czasami także wiedzieć, do jakiego rodzaju palących się materiałów dana gaśnica służy. Na szczęście obecnie, ze względu na dość rygorystyczne wymagania przeciwpożarowe, odpowiednio przeszkolony pracownik nadzorujący obecność sprzętu ppoż. dobierze do danego pomieszczenia gaśnice prawidłowo, a gaśnice samochodowe są przystosowane do swego celu przez producentów. Najważniejsze w obu wypadkach jest to, aby gaśnica miała odpowiednią homologację oraz została zastąpiona nową, gdy minie okres jej przydatności do użycia. Sprzęt przeterminowany to wyłącznie atrapa, a tym zarzewia pożaru się nie ugasi.

Inaczej sprawa przedstawia się w wypadku domów i mieszkań prywatnych, gdzie obowiązku posiadania gaśnicy nie ma. Tutaj, jeżeli właściciele zdecydują się na zakup, sami muszą dokonać wyboru albo posłuchać doradców, którzy wiedzą najlepiej jaka gaśnica będzie odpowiednia do domu.

Dostępne w handlu rodzaje gaśnic

Posługując się przykładową ofertą na stronie strefa998.pl, przedstawiamy dostępne w handlu rodzaje gaśnic wraz z ich przeznaczeniem:

  • gaśnice pianowe – do zwalczania pożarów cieczy i ciał stałych;
  • gaśnice proszkowe – do zwalczania pożarów urządzeń pod napięciem elektrycznym;
  • gaśnice śniegowe – do zwalczania pożarów m.in. benzyny alkoholu oraz gazów;
  • gaśnice wodne mgłowe – do zwalczania pożarów ciał pochodzenia organicznego, od drewna po tłuszcze.

Niektóre rodzaje gaśnic posiadają specjalną dedykację, jak „gaśnica samochodowa” czy „gaśnica kuchenna” oraz oferowane są w zróżnicowanych pojemnościach – wszystkie powyższe rodzaje gaśnic znajdziesz na: https://strefa998.pl/218-gasnice

Czy opłaca się mieć w domu (w samochodzie) gaśnicę i jak jej użyć?

Pytanie pierwsze wydaje się retoryczne, zakup gaśnicy to dla domu nie jest ogromny wydatek, a wypadki, jak zapalenie się tłuszczu w kuchni mogą się przecież przydarzyć.

Co do użycia gaśnicy, to chociaż na każdej znajduje się instrukcja obsługi, warto widzieć, co robić po kolei z gaśnicą i że przede wszystkim nie należy wpadać w panikę:

– odbezpieczyć gaśnicę (zerwać plastikowy pasek zabezpieczający zawleczkę, ale nie szarpaniem, lecz przekręceniem, wówczas pasek pęknie);

– kilkakrotnie odwracamy gaśnicę do góry dnem (dla wymieszania i pobudzenia zawartości – jak zalecają strażacy);

– naciskamy raz dźwignię (ważne szczególnie w gaśnicach samochodowych i małych kuchennych), aby przebić syfon i pozwolić wymieszać się zawartości gaszącej z dwutlenkiem węgla, który zawartość wyrzuci na zewnątrz;

– naciskamy dźwignię, a strumień substancji gaśniczej kierujemy na ogień, starając się trzymać gaśnicę pionowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here