PIT online

Coroczne rozliczanie się z fiskusem to obowiązek każdego podatnika. Dlaczego warto rozliczyć PIT online? W jaki sposób można to zrobić? Sprawdź!

Rozliczenie PIT – obowiązek każdego podatnika

Każdy podatnik powinien regularnie rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Za nierozliczenie się w odpowiednim terminie grozi kara finansowa. Istnieją różne rodzaje formularzy PIT. Wybór konkretnej deklaracji zależy od rodzaju osiąganego dochodu. Najpopularniejsze formularze PIT to m.in. PIT-37, PIT-36 czy PIT-28.

Dla kogo poszczególne rodzaje deklaracji PIT?

Zanim rozliczysz się z fiskusem, musisz koniecznie dowiedzieć się, który rodzaj deklaracji PIT będzie odpowiedni w Twojej sytuacji. Do najpopularniejszych rodzajów formularzy podatkowych PIT możemy zaliczyć PIT-37, PIT-36 i PIT-28. Poniżej przedstawimy ich krótką charakterystykę.

PIT-37

PIT-37 to najpopularniejszy spośród wszystkich formularzy PIT. Jest on przeznaczony dla podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Za pomocą PIT 37 rozliczają się osoby, które:

 • Są zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło;
 • Pobierają rentę lub emeryturę.

PIT-36

PIT-36 jest kolejnym popularnym typem deklaracji podatkowej. Dla kogo jest przeznaczony ten typ formularza? Na podstawie deklaracji PIT 36 mogą się rozliczyć osoby, które:

 • Prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych;
 • Prowadzą działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanej na ogólnych zasadach z zastosowaniem skali podatkowej;
 • Uzyskują dochód z najmu, podnajmu, dzierżawy bądź poddzierżawy.

PIT-28

Kolejnym rodzajem deklaracji PIT jest PIT-28. Formularz ten przeznaczony jest dla osób rozliczających się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Z takiego rozliczenia mogą korzystać podatnicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub uzyskują przychody z umowy najmu, podnajmu bądź dzierżawy.

Ulgi podatkowe w rozliczeniu PIT

Rozliczenie PIT

Będąc w temacie deklaracji PIT, warto wspomnieć kilka słów na temat ulg, które można odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym. Zanim wypełnisz formularz PIT, koniecznie sprawdź, jakie ulgi Ci przysługują. Do najpopularniejszych ulg możemy zaliczyć między innymi:

 • Ulgę na dziecko (ulgę prorodzinną) – przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym, rozliczającym się na podstawie deklaracji PIT-37 lub PIT-36.
 • Ulgę na internet – przysługuje podatnikom, którzy ponoszą wydatki związane z korzystaniem z internetu.
 • Ulgę termomodernizacyjną – związaną z wydatkami poniesionymi na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym.
 • Ulgę rehabilitacyjną – przeznaczoną dla osób ponoszących wydatki na rehabilitację.
 • Ulgę na darowizny – przekazane np. na wybraną organizację pożytku publicznego.

W jaki sposób można rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

Deklarację podatkową PIT można rozliczyć na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest osobiste złożenie deklaracji w Urzędzie Skarbowym odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej podatnika. Inną metodą jest wysłanie deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego za pomocą listu poleconego. Kolejnym sposobem jest wypełnienie i przesłanie deklaracji podatkowej online. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pomaga szybko i sprawnie rozliczyć PIT bez wychodzenia z domu.

Usługa Twój e PIT – na czym to polega?

Twój e-PIT to usługa, która umożliwia automatyczne wygenerowanie deklaracji PIT w systemie na podstawie formularza PIT-11. Jak skorzystać z usługi? Wszystko zamyka się w kilku prostych krokach:

 • Zaloguj się do portalu podatkowego Twój e-urząd skarbowy w serwisie podatki.gov.pl – możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej, e-dowodu, danych podatkowych lub aplikacji mObywatel.
 • Wczytaj wstępnie przygotowany dla Ciebie e-PIT.
 • Uzupełnij wszystkie koszty, ulgi i odliczenia, które Ci przysługują.
 • Sprawdź, czy wszystkie informacje w rozliczeniu są prawidłowe. Jeśli chcesz zmienić np. formę rozliczenia lub dane dotyczące ulg podatkowych, zrób to przed zaakceptowaniem deklaracji.
 • Jeśli wszystkie dane są poprawne, zaakceptuj e-deklarację.

Program PIT online – dlaczego warto rozliczyć się przez internet?

Coraz więcej osób decyduje się na złożenie deklaracji PIT online. Zastanawiasz się, czy to dobra propozycja? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Możliwość rozliczenia PIT online to duże wsparcie w wypełnianiu formularzy podatkowych PIT. Do zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć przede wszystkim:

 • Oszczędność czasu – rozliczając PIT online, unikamy kolejek w Urzędzie Skarbowym lub na poczcie.
 • Szybki zwrot nadpłaty – w przypadku złożenia e-deklaracji zwrot podatku pojawi się na koncie podatnika maksymalnie po 45 dniach od przyjęcia zeznania przez Urząd Skarbowy.
 • Wygoda – decydując się na rozliczenie deklaracji PIT online, nie musimy samodzielnie wypełniać formularzy podatkowych. Wystarczy, że zaakceptujemy gotową deklarację, a w razie konieczności uzupełnimy lub zmienimy niektóre dane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here