Nvidia Arduino

Minikomputery produkowane przez Nvidia to sprzęt umożliwiający realizowanie nawet najbardziej zaawansowanych projektów.

Innowacyjne mikrokomputery

Kiedy na rynku pojawiły się pierwsze płytki rozwojowe Raspberry Pi, to świat dosłownie zwariował na ich punkcie, a dziesiątki hobbystów rzuciły się do sklepów elektronicznych. Nie ma się czemu dziwić – mikrokomputery oferują ogrom możliwości, a praca z nimi pozwala na zdobywanie praktycznych umiejętności, które w przyszłości mogą przełożyć się na zdobycie posady marzeń.

Jednak zdecydowanie największą rewolucją było pojawienie się płytek Jetson Nano tworzonych przez amerykańskiego producenta układów graficznych Nvidia. Arduino jest standardem w pełni kompatybilnym z Jetsonem. Dzięki temu można łatwo wykorzystywać już posiadane akcesoria oraz dodatkowe podzespoły. Możliwe jest także łatwe międzyplatformowe portowanie zaprogramowanych aplikacji.

Zdecydowanie największą zaletą, jaką zapewniają mikrokomputery Nvidia Jetson Nano, jest ich wszechstronność – wszystkie układy z tej rodziny posiadają potężne procesory oraz dedykowane karty graficzne wyposażone w rdzenie CUDA (Compute Unified Device Architecture).

Specyfikacja Nvidia Arduino

Popularna na rynku mikrokomputerów płytka Nvidia Jetson Nano B01 zapewnia czterordzeniowe CPU Cortex A57 działające w architekturze ARM. Procesor jest taktowany zegarem o częstotliwości 1,43 GHz, co pozwala wykonywać złożone obliczenia matematyczne. Dodatkowo mikrokomputer ma do swojej dyspozycji dedykowaną kartę graficzną wyposażoną w 128 rdzeni CUDA i 4 gigabajty pamięci RAM.

Nvidia Jetson Nano B01 posiada także szereg złączy – 4x USB 3.0, GPIO, I2C, I2S, SPI, a także UART. Dodatkowo sprzęt posiada także porty HDMI, DisplayPort, Ethernet Gigabit oraz dwa przyłącza kamer, które umożliwiają mikrokomputerowi stereograficzne nagrywanie obrazu. Maksymalna jakość wideo obsługiwana przez płytkę wynosi 4K / 60 fps (H.264/H.265). Z kolei za przechowywanie zgromadzonych danych oraz kody źródłowego programu odpowiada slot kart pamięci microSD.

Do czego można wykorzystywać płytki Nvidia Arduino?

Praktycznie do wszystkiego! Jetson Nano doskonale sprawdzi się jako domowe centrum rozrywki – posiada wystarczająco dużo mocy, by postawić na nim serwer Kodi i cieszyć się filmami i serialami w jakości 4K. Sprzęt poradzi sobie także z obsługą systemów kina domowego i odtwarzaniem bezstratnych plików audio. Dodatkowo można na nim uruchamiać mniej wymagające gry komputerowe oraz emulować produkcje wydawane na starsze konsole.

Jednak dziedziną, w której przoduje Jetson Nano, jest sztuczna inteligencja, a konkretnie samouczenie się maszyn. Mikrokomputer może posłużyć do budowy wszelkiego rodzaju clusterów obliczeniowych oraz do bezpośredniego treningu AI. Dlatego też płytka Nvidia Arduino często jest wykorzystywana do konstruowania w pełni autonomicznych dronów oraz zdalnie sterownych pojazdów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here