Sam zadbaj o swoją emeryturę

Chociaż wiele osób nie myśli jeszcze zupełnie o tym, co będą robili za kilkadziesiąt lat to warto jednak już teraz zaplanować i zatroszczyć się o swoją emeryturę. Mamy dzisiaj wiele możliwości, aby samemu zadbać o swój spokojny byt.

Wszystko w naszych rękach
Co rusz spotykamy się z różnego rodzaju wyliczeniami, statystykami i prognozami, które zwykle mają na celu sprawienie, abyśmy sami wzięli sprawy w swoje ręce. Rzeczywiście, pomijając wszelkie liczby, lepiej będzie jeżeli sami pomyślimy o jesieni swojego życia, a zwłaszcza o tym, aby była ona spokojna. Konieczność oszczędzania długoterminowego oraz budowania własnego kapitału na potrzeby emerytalne nie jest niczym nowym i powoli oswajamy się z tą myślą, że coraz więcej w tej kwestii zależy tylko od nas.

Może IKE lub IKZE?
Podstawą naszego działania powinno być więc oszczędzanie, a także inwestowanie odłożonych pieniędzy, ale oczywiście w rozsądny i mało ryzykowny sposób, aby nie zostać z niczym w razie niepowodzenia. Można zadbać o swoją przyszłość dzięki Indywidualnemu Kontu Emerytalnemu. Jest to forma dobrowolnego oszczędzania przewidziana w reformie emerytalnej, a prowadzona może być jako rachunek maklerski, ubezpieczenie na życie, zakup Obligacji Skarbowych czy nawet założenie lokaty. Podobnie działa również Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, chociaż różni się kilkoma kwestiami.

Możliwości jest wiele
Wielu ekspertów poleca jednak samodzielne odkładanie na własną emeryturę. Mając jakiekolwiek oszczędności możemy przecież zainwestować w nieruchomości, w złoto, w kupno mieszkań do remontu, fundusze inwestycyjne lub wiele innych opcji, w zależności od tego, co nam będzie najbardziej odpowiadało. Tutaj nikt nas nie ogranicza ani nie zmusza do niczego, sami zdecydujemy jak będziemy obracać własną gotówką.

Temat emerytur w naszym kraju to nieustanne przekonywanie, że „jakoś to będzie”, ale „jakoś” nie oznacza wcale „dobrze”. Dla swojego spokoju lepiej wcześniej zaplanujmy nasze finanse i dajmy sobie szansę na godne życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here