W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój technologii, który zmienił życie wielu osób nie do poznania. Okres ostatnich 30 lat to czas nowych i przełomowych rozwiązań w różnych dziedzinach. Rozwiązania te często zmieniają sposób życia oraz pracy wielu osób, nadając im nową jakość, a także nierzadko pomagają zaoszczędzić znacząco czas i zasoby. Warto przytoczyć tu kilka przykładów tychże dziedzin, zaczynając od wyposażenia miejsc pracy, zamieszkania, a także przybytków kultury czy rozrywki, a kończąc na przemyśle, ogólnie pojętych usługach czy rolnictwie.
W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój technologii, który zmienił życie wielu osób nie do poznania. Okres ostatnich 30 lat to czas nowych i przełomowych rozwiązań w różnych dziedzinach. Rozwiązania te często zmieniają sposób życia oraz pracy wielu osób, nadając im nową jakość, a także nierzadko pomagają zaoszczędzić znacząco czas i zasoby.
Warto przytoczyć tu kilka przykładów tychże dziedzin, zaczynając od wyposażenia miejsc pracy, zamieszkania, a także przybytków kultury czy rozrywki, a kończąc na przemyśle, ogólnie pojętych usługach czy rolnictwie.
Jeżeli chodzi o ostatnią przeze mnie wymienianą, i tu nastąpiła znaczna ewolucja dotycząca organizacji pracy czy narzędzi, warto wskazać, iż w powszechnym użyciu jest już nawigacja GPS na polu: http://agrotech-junoszyn.pl/teejet/rolnictwo-precyzyjne/, będąca nieodłączną częścią nowego odgałęzienia tejże dziedziny, chodzi tu o rolnictwo precyzyjne.
Czym jest rolnictwo precyzyjne?
Najogólniej rzecz ujmując, rolnictwo precyzyjne to kontrolowanie upraw, wspomagane systemem komputerowym, gdzie zastosowanie ma przede wszystkim GPS rolniczy. Całą operację rozpoczyna się od zgromadzenia danych o zróżnicowaniu przestrzennym pola.
Informacje te zostają zebrane przez kombajn zbożowy wyposażony w miernik plonów oraz w satelitarny referencyjny system globalnego pozycjonowania, w skrócie „DGPS” tłumaczony z angielskiego jako Differential Global Positioning System.
Można zakupić również specjalny system GPS, który będzie pasował do każdego ciągnika. Aby go obsłużyć potrzeba jedynie urządzenia wyposażonego w system android czyli smartfon lub tablet.
Dalej dane zebrane z pola, zostają przeniesione do komputera wyposażonego w specjalistyczne oprogramowanie, które stworzy przestrzenną mapę pola uprawnego, a ta będzie dodatkowo w różnych kolorach, tak aby łatwiej było ją odczytać i zinterpretować. Sama analiza stanowi najistotniejszy element tej technologii, ponieważ momentem, w którym zebrane przez GPS dla rolników informację, stają się podstawą do podjęcia określonych działań.
Nawigacja gps na polu pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze rolnikom
Na podstawie utworzonej mapy ustala się sposób uprawy, biorąc pod uwagę to, iż niektóre tereny są objęte większym ryzykiem nieurodzaju i nie potrzebują dodatkowej ochrony inne natomiast, wręcz przeciwnie.
Prowadzi to do znacznej oszczędności czasu oraz środków finansowych. Miejsca, na których ma wystąpić mniejszy plon zostają objęte mniejszą ochroną oraz mniej intensywnie stosuje się tam różnego rodzaju nawozy. Jednym słowem wykorzystuje się potencjał plonotwórczy występujący na niektórych odcinkach.
Idąc dalej, dany rolnik nie inwestuje nawozów czy środków ochrony na nieurodzajnych terenach, przez co zaoszczędza swoje zasoby przeznaczone na prowadzenie tej uprawy. Poza tym, używa się do tego celu maszyn, które służą do precyzyjnej aplikacji preparatów.
Co uzyskują rolnicy dzięki zastosowaniu rolnictwa precyzyjnego?
Rolnictwo precyzyjne jest koncepcją, która zapewnia uzyskiwanie większych plonów, przy podniesieniu również ich jakości. Tym samym zakłada obniżenie kosztów produkcji, przez ekonomiczne i przedsiębiorcze ich wykorzystanie. Działanie to wiąże się również z ekologią, ponieważ przez ograniczenie ilości stosowanych nawozów zmniejsza się ryzyko skażenia środowiska. GPS rolniczy jest więc narzędziem, w które warto zainwestować przy planowaniu uprawy większych połaci ziemi.
Warto też zapoznać się z artykułem, w którym opisane jest szerzej dlaczego nawigacja polowa to przyszłość rolnictwa.
Zaskakujące jest to, jak znacząco rozwój technologii, wpłynął na życie przeciętnego człowieka, który raczej nie skojarzyłby globalnego systemu namierzania czy oprogramowania komputerowego z rolnictwem, a które to przeszło ogromną ewolucję na przestrzeni ostatnich 100 lat. Począwszy od ręcznej pracy sierpem czy kosą na roli, a skończywszy na przytoczonych, nowoczesnych rozwiązaniach.