Wyświetlacz OLED

Czym cechuje się wyświetlacz OLED? Jakie właściwości ma takie rozwiązanie? Czy OLED ma wiele zalet?

Wyświetlacz OLED

OLED jest diodą elektroluminescencyjną, która jest tworzona z substancji organicznych. Diody przewodzą zatem prąd i nie zachodzi konieczność korzystania z dodatkowego źródła światła (gdyż one same są tym źródłem). Warto zatem podkreślić, że w wyświetlaczach OLED każdy z pikseli jest niezależną diodą. W ekranach tego typu piksele emitują potrzebne światło, które nie ulega przepuszczaniu przez filtry. Dzięki temu ta technologia odznacza się bardzo wysokim poziomem nasycenia. Dochodzi zatem do zwiększenia zakresu barw na ekranie.

Doskonała jakość obrazu

Wyświetlacz OLED cechuje się doskonałą jakością obrazu, bez względu na to, czy oglądamy telewizor pod kątem, czy na wprost. Piksele bardzo szybko są odświeżane, co wpływa na komfort podczas oglądania. Wyświetlacz nie potrzebuje innych źródeł światła, dlatego telewizory posiadające takie funkcje są bardzo smukłe i lekkie. Często spotykane są nawet zakrzywione ekrany, co daje niezwykły efekt. Wszystko dzięki najnowszej technologii.

Zalety wyświetlaczy OLED

Wyświetlacze OLED mają wiele zalet. Największą z nich jest doskonały kontrast obrazu u jasność, co wynika z podświetlania każdego piksela. Wyświetlacze cechują się o wiele większą skalą barw niż LCD i nie wymagają podświetlania. Takie aspekty wpływają także na mniejsze koszty produkcji i eksploatacji wyświetlaczy. Kąt widzenia jest w zasadzie nieograniczony, co jest kolejną zaletą takiego rozwiązania. Kolejnym plusem jest krótszy czas reakcji w porównaniu do wyświetlaczy LCD. Podczas produkcji nie wykorzystuje się rtęci, co wpływa na większy poziom przyjazności dla środowiska. Masowe produkcje takich wyświetlaczy wpływają na mniejsze koszty, co jest związane z prostej budowy, mniejszej liczby warstw wyświetlacza i braku podświetlenia. Mniejsza liczba elementów używanych do produkcji wyświetlaczy także oddziałuje na niższe koszty eksploatacji. Wyświetlacze OLED są cienkie i bardzo lekkie.

Wyświetlacze OLED są używane do produkcji najnowszych modeli telewizorów i sprzętów elektronicznych. Dzięki wielu zaletom producenci docenili takie rozwiązanie, masowo je wykorzystując podczas produkcji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSCADA systemy informatyczne
Następny artykułCzy wizyta u notariusza musi być droga?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here