Zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Nie da się ukryć, że fotowoltaika staje się co raz bardziej popularnym źródłem energii eleketrycznej. Jest to związane z licznymi programi rządowymi i lokalnymi, dzięki którym koszt inwestycji jest mniejszy niż w rzeczywistości. Dodatkowo w Polsce zapanowała moda na bycie ekologicznym, dzięki czemu co raz więcej osób chce żyć w zgodzie ze środowiskiem. Instalacje fotowoltaiczne nie emitują żadnych szkodliwych dla środowiska substancji, dzięki czemu przyczyniamy się do zachamowania negatywnych skutków globalnego ocieplenia. Każda instalacja PV poprawnie zamontowana jest całkowiecie bezpieczna, jednak nie należy zapomnieć o jej odpowiednim zabezpieczeniu. W tym celu montuje się specjalnie rozdzielnie PV, które chronią calą instalację od strony AC i DC.

Ilość pożarów zwiazanych z fotowoltaiką jest naprawdę niewielka, jednak brak odpowiedniego zabezpieczenia od strony AC i DC jest główną ich przyczyną, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej.

Zdarza się, że instalatorzy czasami nie są zaznajomieni z europejskimi normami bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych i podchodzą do instalacji stosując zasadę „jakoś to będzie”. Nie biorą jednak pod uwagę faktu, iż w przypadku awarii instalacji fotowoltaicznej, inwestor wróci do instalatora z rzadaniem rekompensaty z tytułu źle wykonanej instalacji fotowoltaicznej.

Na co zwrócić uwagę w rozdzielniach PV?

Przede wszystkim na to czy ograniczniki zostały dobrane odpowiednio. Zdarza się, że instalatorzy stosują ograniczniki DC 2P zamiast 3P. Instalatorzy niejednokrotnie też zapominają, iż w przypadku gdy moduł znajduje się w odległości większej niż 1 m od inwertera, wówczas powinien zostać zabezpieczony ogranicznikiem. Instalatorzy czasami wykorzystują tez ograniczniki AC do zabezpieczenia strony DC, co nie powinno się wydarzyć. Czasami można zobaczyć też zbyt dużą liczbę bezpieczników topikowych jednak nie jest to duży błąd – nie wpływa on na bezpieczeństwo instalacji fotowoltaiczne. W ten sposób instalator zawyższa koszt całej instalacji.

Jak uniknąć błędów i mieć bezpieczną instalację fotowoltaiczną?

Przede wszystkim należy wybrać firmę instalatacyjną, która cieszy się długoletnim stażem na rynku PV. Dodatkowo warto poczytać opinie o takiej firmie w internecie. Jeżeli chodzi o zabezpieczenia to warto poszukać ich w sklepach elektrycznych, które często proponują gotowe rozwiązania – rozdzielnie zabezpieczające instalacje fotowoltaiczne, które wystarczy tylko zamontować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here